Görkemli Romanya Turu - Balkan Turları (7 Gece - 8 Gün)

Tura Genel Bakış

1.GÜN
İstanbul – Cluj-Napoca
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Prontotour kontuarında saat 04:00'te buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK1047 sayılı seferi ile saat 06:40’da Cluj-Napoca’ya hareket. Yerel saatle 08:10’da varış. Bagaj ve pasaport işlemleri sonrasında havalimanından ayrılıyor ve Romanya’nın ikinci büyük şehri olan Cluj-Napoca şehir turumuza başlıyoruz. Mükemmel İnternet bağlantısı hızıyla Avrupa’nın silikon vadisi olarak da bilinen Cluj-Napoca şehrinin 2000 yıllık tarihini keşfedeceğimiz panoramik şehir turumuzda sırasıyla Aziz Michael Kilisesi, en güzel gotik yapılardan olan Franciscan Manastırı, Ortodoks Katedrali, Piarist Kilisesi, Unatarian Kilisesi, hem Macaristan ve hem de Hırvatistan kralı olan Matei Corvinin yaşadığı ev, Transilvanya Etnografya Müzesi, Babes –Bolyai Üniversitesi, Milli Tiyatro ve Romen Opera evi ve bütün yapıların aynı cadde üzerinde simetrik olarak inşa edildiği meşhur Mirror Caddesi Prontotour misafirlerimizin göreceği yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde verilecek serbest bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.
2.GÜN
Cluj-Napoca (Turda-Sighisoara-Targu Mures)
Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek tam günlük Turda Tuz Madeni-Sighisoara-Targu Mures turuna katılabilirler. Bu turumuzda ilk olarak Star Wars serisinin çekimlerine ev sahipliği yapan Turda Tuz Madeni’ne gideceğiz. Günümüzde turistik bir ziyaret noktası olan madende sanattan spora bir çok etkinlik düzenlenmektedir. Business Insider dergisi tarafından dünyanın yer altındaki en güzel, en etkileyici hazinesi seçilen 14 milyon sene önce oluşmuş bu tuz madenini ziyaretimiz sonrasında Avrupa’nın en iyi korunmuş ortaçağ şehri olan Sighisoara’ya devam ediyoruz. Unesco tarafından da korunma altına alınmış bu şehir aynı zamanda Kont Drakula’nın da doğduğu şehir olarak bilinmektedir. 14.yy da kurulmuş ve günümüzde hala yaşayan bir şehir olan Sighiosoara ziyaretçilerine Saat Kulesi, Lutheran Kilisesi ve diğer tarihi yapıları ile mükemmel bir Ortaçağ keyfi yaşatacak. Tur bitimi diğer bir ortaçağ şehri Targu Mures’e devam ediyoruz. 15.yy’da inşa edilmiş bu şehirde yapılacak panoramik şehir turumuzda Apollo Sarayı, eski kamu binaları, Aziz Michael Kilisesi, Teleki Kütüphanesi ve Targu Mures Kalesi görülecek yerler arasındadır. Buradaki turumuzun bitiminde Cluj’a ve otelimize geri dönüyoruz. Geceleme otelimizde.
3.GÜN
Cluj-Napoca – Oradea - Timisoara
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Timisoara şehrine doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Romanya’nın batı sınırında yer alan ve ortasından Crisul Repede nehrinin aktığı, termal kaynakları ile ünlü Oradea şehrine uğrayacağız. Yapacağımız panoramik turda belediye binası, Kara Kartal Sarayı , Ay Kilisesi, Zion Sinagogu, Tiyatro binası, Roman-Katolik Kilisesi ve Barok Sarayı görülecek yerler arasındadır. Buradaki turumuzun bitiminde Timisoara’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Varışımızın ardından şehir turuna başlayacağımız Timisoara, doğu ve batı arasında bir ticari köprü görevi gören önemli şehirlerden bir olup aynı zamanda tarih, finans, bilim ve kültür merkezidir. Tiyatro ve operaları ile ünlü, içinde bir çok bahçe, park ve yeşil alan olması sebebi ile Bahçeler Şehri diye de adlandırılan Timisoara panoramik şehir turumuzda; Zafer Meydanı, Özgürlük Meydanı, Unirii Meydanı, Roman –Katolik Kilisesi Prontotour misafirlerimizin göreceği yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından otelimize hareket ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.
4.GÜN
Timisoara (Belgrad)
Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek tam günlük Belgrad turuna katılabilirler. Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği Belgrad’da yapılacak panoramik şehir turumuz sırasında kentin günlük yaşamını, önemli binaları ve şehrin ortasında bilinçli bir şekilde bırakıldığı iddia edilen ve NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binalarını görüyoruz. Turumuzun devamında otobüsümüzden inerek yapacağımız yürüyüş turunda da; Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerlerdir. Şehrin kalbi olarak sayılan Knez Mihajlova Caddesi'nde yapacağımız yürüyüş ile şehir turumuzu tamamlıyoruz. Burada rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilir, caddedeki şık kafelerin tadını çıkarabilirsiniz. Turumuzun bitiminde Timisora’ya ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
5.GÜN
Timisoara – Hunedoara - Sibiu
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Sibiu’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Hunedoara şehrine uğrayarak meşhur Korvin Kalesini görüyoruz. Adını Korvin ailesinden (Macar Krali Matthias Corvinius) alan, 14.yy’da inşa edilmiş bu kale Romanya’daki en değerli ortaçağ eserlerinden biri olup, gotik, rönesans ve barok mimarisinin birleşimi ile dizayn edilmiş, bir peri masalını andıran vurucu yapısıyla Prontotour misafirlerine ortaçağı yaşatacak bir yapıdır. Ziyaretimizin bitiminde Sibiu şehrine doğru devam ediyoruz. Yine bir ortaçağ şehri olan 2007 yılında Avrupa’nın kültür başkentini yapmış Sibiu’ya varıyor panoramik şehir turumuza başlıyoruz. İlk olarak bir çok organizasyona ev sahipliği yapan büyük meydanı gördükten sonra hemen yanıbaşındaki küçük meydan, Huet Meydanı, Üç Kule , Nicolai Balescu Caddesi, Evangelic Katedrali ve ilginç hikayesiyle Yalanlar Köprüsü görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun sonunda verilecek serbest zamanın bitiminde otelimize transfer ve odalara yerlşeme. Geceleme otelimizde.
6.GÜN
Sibiu - Bükreş
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Karpat Dağları’nı aşacağımız bir yolculukla başkent Bükreş’e doğru yola çıkıyoruz. Görkemli binaları, ağaçlarla çevrili caddeleri ile Küçük Paris diye de adlandırılan bu şehre varışımızın ardından turumuza başlıyoruz. Bükreş’in en güzel ve en hareketli merkezi Cumhuriyet Meydanı, Büyük Kütüphane, Zafer Takı, Bükreş Üniversitesi binası, Milli Tiyatro, Çavuşesku döneminde yaptırılan Parlamento Binası, Kraliyet Sarayı, Kretzulescu ve Stavropoleos kiliseleri panoramik olarak görülecek yerlerdir. Verilecek serbest zamanın ardından rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar serbest zaman. Toplanma, otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.
7.GÜN
Bükreş (Braşov-Sinaia-Bran-Drakula Şatosu)
Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Braşov-Sinaia-Bran-Drakula Şatosu turuna katılabilirler. Turumuza, filmlere ve romanlara konu olmuş Transilvanya bölgesi ile başlıyoruz. Günümüzde tarihi dokusunu halen koruyabilmiş yerleri göreceğimiz bu turda ilk olarak Sinaia’da bulunan Peles Kalesi ve Şatosu’nu göreceğiz. Eski kraliyet konutu olan bu şato günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır ve Romanya’nın sahip olduğu en değerli eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ardından Bran’da yer alan ve 1378 yılında inşa edilen efsanevi Drakula Şatosu’nu ziyaret ediyoruz. Buradaki turumuzun ardından Braşov’a hareket ediyoruz. Varışın ardından yapacağımız panoramik turda; Sfatului Meydanı, Muresenilor Evi Müzesi, Tarih Müzesi, Kara Kilise ve şehir surları görülecektir. Rehberimizin vereceği serbest zamanın bitiminde Bükreş’e ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
8.GÜN
Bükreş - İstanbul
Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından havalimanı transfer saatine kadar gününüz serbest. Bildirilen saatte buluşma ve havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK1046 sayılı seferi ile saat 21:45’de İstanbul’a hareket. Yerel saatle 23:10’da varış ve turumuzun sonu.

** Promosyon turlarımızda misafirlerimiz tarafından iptal ve değişiklik yapılamaz. Lütfen satın aldığınız turun satış sözleşmesine dikkat ediniz.
** Promosyon turlarımızda otel mesafeleri şehir merkezlerine uzaktır.  
** Misafirlerimizden gelen talepler doğrultusunda bir program için 2 farklı otel kategorisi açılabilmektedir. Bu programların rehberi ve kullanılan otobüsleri ortaktır.
** Trp odalar otellerin müsaitliğine bağlı olup, oteller tarafından konfirme edilmemesi durumunda oda tipi değiştirilmelidir. Bu durumda oluşacak Single oda farkı misafirlerimizden talep edilir. Trp odalarda 3.yataklar ek yatak veya sofa bed olup, standart yataklardan küçüktür. Trp odalarda 3 ayrı yatak garantisi bulunmamakta olup, odalar standart odalardan küçüktür.  
** Programımız grup programı olup, otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup continental kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir. Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları bazı ülkelerin otellerinde ayrı salonda verilmektedir.
** Çocuk indirimleri, 2 yetişkin ile aynı odada kalmaları halinde geçerlidir.
** Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg.’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilen ülkelerdeki iç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Prontotour’un sorumluluğunda değildir.
** Prontotour, misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya red vermesi Prontotour’un sorumluluğunda değildir. Programlarımızdaki vize durumları Türkiye Cumhuriyeti pasaportları bazında verilmektedir. Başka ülke pasaportuna sahip misafirlerimizin vize durumlarını konsolosluklardan ve/veya Prontotour vize departmanımızdan kontrol edilmelidir.
** Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz.
** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılımı ile geçerlidir. 20 kişinin altındaki katılımlarda, maliyetlerden dolayı oluşacak farklar satış fiyatına yansıtılır. Fiyat farkı tur öncesinde rehberimizin tarafından bilgilendirilir. Ekstra turların günleri müze ve ören yerlerinin kapalı olma durumunda, gidilen bölgedeki oluşabilecek olağanüstü hal veya hava koşulları sebebiyle günleri değiştirilebilir.
** Otellerde genellikle check in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00’dır), check out saati 10:00’dur. (bazı ülkelerde 09:00’dur)
** Turlarımızda yer alan iç hat uçuşlarının saatleri değişebilir. Final saat ve havayolu bilgisi turdan 48 saat önce teğit edilmelidir. Ara uçuş saatlerine göre programın içeriğinde değişiklik yapılabilir.
** Rehberimiz, turlarımızın içeriğine bağlı kalarak, şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir.
** Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak, minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından, ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Ayrıca, yırtık, hasar görmüş pasaportlar sınır polisleri tarafından kabul edilmeyebilir.
** Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.
** Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını hat firmanızdan kontrol ediniz.
** Uçaksız olarak gruba dahil olan misafirlerimizin, bir başka uçak ile gruba katılmaları durumunda,  grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır.
** Kayıt esnasında, pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.
** Uçak biletlerini milleri ile upgrade etmek isteyen misafirlerimiz ancak biletleri kesildikten sora Türk Hava Yolları uçuşunda müsaitlik olduğu takdirde upgrade işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ancak programlarımızdaki uçak yerleri grup yerleridir. Grup biletleri turun hareketinden birkaç gün önce kesilir.
** Programlarda belirtilen uçuş saatleri THY ve diğer yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun yurt içi veya yurtdışı iç hat uçuşlarını / bağlantılarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.
** Programda belirtilen ülkelerarası ve iç hatlarda uçulacak olan havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları artabilir ve saatler değişkenlik gösterebilir. Bu durumda Prontotour sorumlu tutulamaz.
** Programda verilen yol mesafeleri resmi KM mesafeleridir. Ancak trafik, hava şartları, yol çalışmaları, gidilen ülkenin coğrafi konumu ve yol şartları gibi durumlar ile karşılaşıldığında verilen yaklaşık süreler değişebilir.
** Prontotour force majeur veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
** Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda sıvı kısıtlamaları başlamıştır. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız. http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1687-sivi-kisitlamalari-ile-ilgili-duyuru
** Seyahat Sağlık Sigortası yaptırdığınız takdirde lütfen sözleşmenizin kopyasını yanınıza alınız.

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN