Gümüş Sırtlı Gorillerin İzinde Ruanda & Uganda ProntoPlus Turları (9 Gece - 10 Gün)

Tura Genel Bakış

1.GÜN
İSTANBUL – KİGALİ
Evinizden sizi alacak özel araç ile havalimanına transfer. Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali PRONTOPLUS kontuarı önünde saat 15:35’de buluşma . Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın TK606 sefer sayılı uçuşu ile saat 18:35’de Kigali’ye hareket. Lokal saat ile saat 00:05’te Kigali’ye varış ve bizi bekleyen aracımız ile otelimize transfer. Konaklama otelimizde.
2.GÜN
KİGALİ – VOLCANO NATİONAL PARK
Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Kigali şehir turu için hareket ediyoruz.Şehir turumuzda Kigali’nin tarihi merkezini ve el sanatlarının sergilendiği açık marketi göreceğiz. Sonrasında ise insanlık tarihinin en acımasız soykırımının tüyler ürpertici hikayesini belgeler ve videolar ile anlatan Soykırım Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Turumuzun ardından Kigali’ye yaklaşık 3,5 saat mesafedeki Ruhengeri bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Yol boyunca karşılaşacağını manzaralar gerçek Afrika yaşamını gözler önüne serecek. Yemyeşil çay tarlalarının ve yağmur ormanlarının nefis kokusunu içimize çekerek Ruhengeri Yanardağı’nın eteklerinde bulunan Lodge’mize geliyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra enfes doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Akşam yemeği lodge’mizde.
3.GÜN
VOLCANO NATİONAL PARK – GORİL SAFARİSİ – BUNYONİ GÖLÜ (UGANDA)
Sabah çok erken saatte Gümüş Sırtlı Goril Safarisi için Volcano National Park’a hareket ediyoruz. Burada yürüyüş boyunca bize eşlik edecek yerel rehberlerimiz ile buluşuyoruz. Önce ziyaret edeceğimiz goril ailesi hakkında bilgiler alacak ve goril ailesi ile buluştuğumuzda dikkat etmemiz gereken konuları öğreneceğiz. Sonrasında ise muhteşem yağmur ormanı içerisinde heyecanlı yürüyüşümüze başlıyoruz.Yürüyüşümüz sırasında bambular ile kaplı yağmur ormanının faunası , rangarenk kuşlar ve kelebekler sizi büyüleyecek. Bu devasa yağmur ormanının her noktasını çok iyi bilen rehberlerimiz sizi goril ailesinin yakınına kadar getirecekler. Genelikle 7-8 aile bireyinin bir arada yaşadığı her goril ailesinin gümüş sırtlı erkek reisi bulunuyor. Olgunlaşıp belirli bir yaşa gelen erkek gorillerin sırtındaki tüylerin grileşmesi sebebi ile bu gorillere “ Silverback Gorillas” yani Gümüş Sırtlı Goril ismi veriliyor. Dünyada sadece Ruhengeri yanardağının eteklerinde yaşayan bu gorillerden 600-700 tane kaldığı bilinmekte. Yıllar önce patalog Dian Fossey’nin buraya yerleşerek kaçak avcılar ile verdiği savaş sonucu bu hayvanların nesli tükenmekten kurtulmuş. Ancak hala tehlike devam ediyor. Doğal yaşam yerlerinde goril ailesi ile geçireceğimiz bir saat boyunca gorillerin beslenmelerini , bebek gorillerin birbirleri ile şakalaşmalarını , anne gorilin emzirmesine tanık olacak ve %99 DNA benzerliği yaşadığımız bu canlılara hayran kalacaksınız. Unutulmaz safarimizin ardından lodge’mize dönüyoruz. Duş , hazırlanma ve öğle yemeğimizin ardından odalarımızı boşaltıyor ve Ruanda – Uganda sınırına doğru yola çıkıyoruz. Sınır işlemlerinin ardından , Dünyanın en derin göllerinden biri olan Bunyoni Gölü’ne varıyor ve buradaki lodge’mize yerleşiyoruz. Deniz seviyesinden yaklaşık 1962 metre yükseklikte bulunan Bunyoni Gölü için adeta bir kuş cenneti diyebiliriz. Göl üzerinde 29 tane küçük ada bulunuyor. Yarın yapacağımız tekne gezimizde bu adaların en önemlilerini göreceğiz. Akşam yemeği ve konaklama lodge’mizde.
4.GÜN
BUNYONİ GÖLÜ
Otelde alacağımız kahvaltının ardından Bunyoni Gölü’nde yapacağımız tekne gezimiz için ayrılıyoruz. Göl üzerinde bulunan adacıklarda yaşayan yerel halkın yaşamına tanık oalcağız. Bu toplukların en ünlüleri Pigme Kabilesi. Pigme Kabilesinin yaşam tarzını , kültürlerini ve yerel danslarını göreceğiz. Yine tekne gezimiz sırasında 1900’lü yılların sonunda evlilik dışı ilişki yaşayan ve hamile kalan genç kızların cezalandırıldığı “Ceza Adası” nı ziyaret edeceğiz. Buraya bırakılan binlerce genç kız açlıktan ölmemek için ana karaya yüzmeye çalışırken hayatını kaybetmiş. O zamanlar bir kız ile evlenmek için parası olmayan erkekler buraya gelerek kendilerine eş seçerlermiş. 20. Yüzyılın ilk yarısında bu uygulama bırakılmış, ancak hala eski kafalı Ugandalılar sebebi ile burada terk edilmiş kadınlara rastlamak mümkün. Gezimizin ardından lodge’mize dönüyoruz. Öğle, akşam yemeği ve konaklama lodge’mizde olacak.
5.GÜN
BUNYONİ GÖLÜ – QUEEN ELİZABETH NAİTONAL PARK
Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Queen Elizabeth Vahşi Yaşam Parkı’na doğru yola çıkıyoruz. Doğa içerisinde yapacağımız yaklaşık beş saatlik yolculuğun ardından bu muhteşem parka ulaşıyor ve buradaki lodge’mize yerleşiyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra burada bulunan iki büyük gölü ( Lake George ve Lake Edward ) birbirine bağlayan Kazinga Kanalı’nda bot safariye çıkacağız. Queen Elizabeth Doğal yaşam parkı bünyesinde barındırdığı Cape Manda , su aygırı , timsah , fil , leopar , Kongo Aslanı ve şempanzer ile oldukça popüler bir parktır. Ayrıca burada ağaca tırmanan erkek aslanları görme şansına da sahip olabilirsiniz. Ayrıca park 500’den fazla çeşitli kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Keyifli safarimizin ardından lodge’mize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama lodge’mizde.
6.GÜN
QUEEN ELİZABETH NATİONAL PARK – KİBALE NATİONAL PARK
Sabah erkenden hareketlenen doğal yaşamı gözlemlemek üzere Queen Elizabeth Park’ta safariye çıkıyoruz. Parkın en sahipliği yaptığı bir çok hayvanı yakından görme ve foroğraflama şansına sahip olacağız. Safarimizin ardından lodge’mize dönüyor ve kahvaltımızı aldıktan sonra bir başka vahşi yaşam parkı olan Kibale ‘ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Kibale ‘deki lodge’mize varıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama lodge’mizde.
7.GÜN
KİBALE NATİONAL PARK – ŞEMPANZE SAFARİSİ
Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Kanyanchu Park’ta yapacağımız şempanze safarisi için yola çıkıyoruz. Burada şempanze dostlarımızın izini sürmek üzere yerel rehberimiz ile buluşuyor ve yaklaşık 3 saat yürüyerek yapacağımız safarimiz hakkında ön bilgiler alıyoruz. Ardından yağmur ormanları içerisinde yapacağımız maceralı safarimize başlıyoruz. İnsan davranışlarına en yakın tavırları ile bilinen sevimli şempanzelerin ağaçlara tırmanmalarını , oyunlarını ve kavgalarını eğlenerek izleme ve foroğraflama şansına sahip olacağız.Kanyachu Parkın bulunduğu bu büyüleyici yağmur ormanlarında mavi maymun , siyah yüzlü maymun ve babun da dahil olmak üzere 13 nadir primat çeşidi bulunuyor. Eğlenceli safarimizin ardından lodge’mize dönüyor ve öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğleden sonra ise Bigudi Özel sulama alanını ziyaret edeceğiz. Burası Kibale Çevre ve Toplum Örgütü tarafından kurulmuş ve 1992’den beri bataklılıkların kurutulması için özel çalışmalar yapmıştır. Gezimizin ardından lodge’mize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama lodge’mizde.
8.GÜN
KİBALE NATİONAL PARK – MURCHİSON ŞELALELERİ
Otelde alacağımız kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıyor ve Murchison Şelaleleri Park’ına doğru yola çıkıyoruz. Tam gün sürecek yolculuğumuz sırasında bir çok yerel köy ve doğal güzellikleri gözlemleme fırsatına sahip olacağız. Murhison Şelaleleri’ne varışımızı takiben buradaki lodge’mize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama lodge’mizde.
9.GÜN
MURCHİSON ŞELALELERİ – GERGEDAN KORUMA ALANI – EKVATOR ÇİZGİSİ - ENTEBBE
Otelde alacağımız kahvaltının ardından Murchison Şelaleleri’nde yapacağımız bot turu için hareket ediyoruz. Bir çok vahşi hayvana ve kuşa ev sahipliği şelalenin bulunduğu milli park faunası ve doğası ile büyüleyicidir. Keyifli bot turumuzun ardından otelimize dönüyor ve odalarımızı boşaltıyoruz. Bugün dönüş yoluna çıkmak üzere Entebbe’ye hareket edeceğiz. Yolumuzun üzerinde bulunan Gergedan Koruma alanını ziyaret edecek ve burada boynuzları için avlanmaktan kurtarılmaya çalışan sevimli gergedanları yakından göreceğiz. Ziyaretimizin ardından Ekvator çizgisinin geçtiği Kampala yakınındaki restoranı ziyaret edeceğiz. Kuzey ve Güney yarımküreyi birbirinden ayıran çizgi üzerinde her iki yarım küreye ayak basabilir , burada hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Gezimizin ardan Entebbe’ye devam ediyor ve gece uçak saatine kadar dinlenmek üzere otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.
10.GÜN
ENTEBBE – İSTANBUL
Gece yarısı Entebbe Havalimanına transfer oluyoruz. Türk Havayolları’nın TK612 sefer sayılı uçuşu ile saat 03:40’ta İstanbul’a hareket ediyoruz. Yerel saat ile sabah 10:00’da İstanbul’a varış ve sizi bekleyen aracınız ile evinize transfer. Turumuzun sonu.

** Promosyon turlarımızda misafirlerimiz tarafından iptal ve değişiklik yapılamaz. Lütfen satın aldığınız turun satış sözleşmesine dikkat ediniz.
** Promosyon turlarımızda otel mesafeleri şehir merkezlerine uzaktır.  
** Misafirlerimizden gelen talepler doğrultusunda bir program için 2 farklı otel kategorisi açılabilmektedir. Bu programların rehberi ve kullanılan otobüsleri ortaktır.
** Trp odalar otellerin müsaitliğine bağlı olup, oteller tarafından konfirme edilmemesi durumunda oda tipi değiştirilmelidir. Bu durumda oluşacak Single oda farkı misafirlerimizden talep edilir. Trp odalarda 3.yataklar ek yatak veya sofa bed olup, standart yataklardan küçüktür. Trp odalarda 3 ayrı yatak garantisi bulunmamakta olup, odalar standart odalardan küçüktür.  
** Programımız grup programı olup, otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup continental kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir. Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları bazı ülkelerin otellerinde ayrı salonda verilmektedir.
** Çocuk indirimleri, 2 yetişkin ile aynı odada kalmaları halinde geçerlidir.
** Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg.’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilen ülkelerdeki iç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Prontotour’un sorumluluğunda değildir.
** Prontotour, misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya red vermesi Prontotour’un sorumluluğunda değildir. Programlarımızdaki vize durumları Türkiye Cumhuriyeti pasaportları bazında verilmektedir. Başka ülke pasaportuna sahip misafirlerimizin vize durumlarını konsolosluklardan ve/veya Prontotour vize departmanımızdan kontrol edilmelidir.
** Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz.
** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılımı ile geçerlidir. 20 kişinin altındaki katılımlarda, maliyetlerden dolayı oluşacak farklar satış fiyatına yansıtılır. Fiyat farkı tur öncesinde rehberimizin tarafından bilgilendirilir. Ekstra turların günleri müze ve ören yerlerinin kapalı olma durumunda, gidilen bölgedeki oluşabilecek olağanüstü hal veya hava koşulları sebebiyle günleri değiştirilebilir.
** Otellerde genellikle check in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00’dır), check out saati 10:00’dur. (bazı ülkelerde 09:00’dur)
** Turlarımızda yer alan iç hat uçuşlarının saatleri değişebilir. Final saat ve havayolu bilgisi turdan 48 saat önce teğit edilmelidir. Ara uçuş saatlerine göre programın içeriğinde değişiklik yapılabilir.
** Rehberimiz, turlarımızın içeriğine bağlı kalarak, şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir.
** Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak, minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından, ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Ayrıca, yırtık, hasar görmüş pasaportlar sınır polisleri tarafından kabul edilmeyebilir.
** Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.
** Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını hat firmanızdan kontrol ediniz.
** Uçaksız olarak gruba dahil olan misafirlerimizin, bir başka uçak ile gruba katılmaları durumunda,  grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır.
** Kayıt esnasında, pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.
** Uçak biletlerini milleri ile upgrade etmek isteyen misafirlerimiz ancak biletleri kesildikten sora Türk Hava Yolları uçuşunda müsaitlik olduğu takdirde upgrade işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ancak programlarımızdaki uçak yerleri grup yerleridir. Grup biletleri turun hareketinden birkaç gün önce kesilir.
** Programlarda belirtilen uçuş saatleri THY ve diğer yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun yurt içi veya yurtdışı iç hat uçuşlarını / bağlantılarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.
** Programda belirtilen ülkelerarası ve iç hatlarda uçulacak olan havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları artabilir ve saatler değişkenlik gösterebilir. Bu durumda Prontotour sorumlu tutulamaz.
** Programda verilen yol mesafeleri resmi KM mesafeleridir. Ancak trafik, hava şartları, yol çalışmaları, gidilen ülkenin coğrafi konumu ve yol şartları gibi durumlar ile karşılaşıldığında verilen yaklaşık süreler değişebilir.
** Prontotour force majeur veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
** Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda sıvı kısıtlamaları başlamıştır. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız. http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1687-sivi-kisitlamalari-ile-ilgili-duyuru
** Seyahat Sağlık Sigortası yaptırdığınız takdirde lütfen sözleşmenizin kopyasını yanınıza alınız.

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN