Güney Hindistan - Sri Lanka Turu Güney Hindistan ve Sri Lanka Turu (9 Gece - 12 Gün)

Tura Genel Bakış

1.GÜN
İSTANBUL - MUMBAI
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Prontotour kontuarı önünde saat 18:00’de buluşma. Pasaport, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları ile saat 20:35’de Mumbai'ye hareket. Gece uçak yolculuğu.
2.GÜN
MUMBAI
Yerel saat ile 05:15’de Mumbai'ye varış. Varışımıza istinaden bizi bekleyen otobüsümüz ile kahvaltı için otelimize transfer. Kahvaltımızın ardından odalara yerleşme (giriş saati öğlen 12:00'dir. Müsaitlik doğrultusunda daha erken de giriş yapılabilir). Öğleden sonra Elaphanta Adası'nda bulunan kayaya oyulmuş muhteşem güzellikteki Hindu ve Budist mağara tapınaklarını geziyoruz. 5. ve 8. yüzyıldan kalma bu tapınaklar genellikle tanrı Shiva'ya adanmıştır. Turumuz sonrasında otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
3.GÜN
MUMBAI
Sabah kahvaltının ardından Mumbai şehir turu için otelden hareket. Eski ismi Bombay olan bu şehir, Hindistan’ın en kalabalık şehridir. 20 milyon’a yaklaşan nufüsu ile de dünyanın en kalabalık 10 şehrinden biridir. Eski adı Bombay olan şehrin ismi Mumbai olarak değiştirilmiştir. Portekizliler; 16. yüzyılda Mumbai’yi ele geçirerek, şehre “iyi körfez” anlamına gelen “Bom Bahia” adını verirler. 1665 yılında adayı Portekizlilerin elinden alarak sömürgeleştiren İngilizler ise bu ismi İngilizcelileştirerek “Bombay” a çevirirler. İngiliz işgalinin bitmesinin ardından ise şehrin ismi, Hint tanrıçası Mumba'dan türetilen "Mumbai" olarak değiştirilir. Bombay ismi resmi olmasa da hâlen birçok insan tarafından kullanılmaktadır.Hindistan’ın finans ve endüstri başketi olan Mumbai, aynı zamanda dünyaca ünlü Bollywood filmlerinin de çekildiği şehirdir. Tur başlangıcında 19. Yüzyıl’da İngiliz Kralı George ve Kraliçe Mary’nin Hindistan ziyareti anısına yapılmış olan “Gateway of India” olarak bilinen Hindistan Kapısı'nı göreceğiz. Geçit Yolu'nun hikayesi : Hindistan Geçit Yolu, Mumbai’nin ilk akla gelen şehir simgesidir. Şehrin güney deniz kıyısında yer alan bu şaheser yapı 26 metre yüksekliğinde, sarı bazalt madeni ve güçlendirilmiş betondan inşa edilen dev bir kemer şeklindedir. Hint – İslam mimarisi stilindeki Hindistan Geçit Yolu, 1911 yılında Mumbai’yi ziyarete gelen Kral 5. George ve Kraliçe Mary’nin anısına inşa edilmiş ve 1924 yılında resmi olarak halka açılmıştır. 1948 yılında Hindistan bağımsızlığına kavuştuğunda kral ve şehirdeki son İngiliz birlikleri bu kemerin altından geçerek gemilerine binip uzaklaşmışlar ve böylelikle Hindistan Geçit Yolu, şehrin özgürlüğünü simgeleyen bir anıta dönüşmüştür. Ardından Galler Prensi müzesini ziyaret edeceğiz. Hindu – Gotik tarzda inşa edilmiş olan bu yapı, Hindistan ve İngiliz kültürünün birleştiği en güzel örneklerden biridir. Eski adı Chhatrapati Shivaji Maharaj Müzesi olan Galler Prensi Müzesi, 1905 yılında Galler Prensi 5. George’un temel atma törenine katılmasıyla inşa edilmeye başlanmıştır. 1914 yılında inşası tamamlandığında, Birinci Dünya Savaşı esnasında bir süre askeri hastane olarak kullanılmıştır. 1923 yılında Lady Lloyd tarafından müze olarak halka açılmıştır.Müze ziyaretimiz ardından Malabar Hill Tepesinde bulunan Asılı Bahçe ve Kamla Nehru Parkını ziyaret edeceğiz. Malabar Tepesinden Mumbai sahilinin panoramik manzarasını görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Malabar Tepesi ziyareti sonrasında Güney Hindistan’ın en büyük pazarlarından olan ve Crawford Market olarak bilinen yerel bir pazara gidip, alış veriş imkanı bulşacağız. Pazar dönüşü ise yol üstünde ucunda Kral George Kalesinin bulunduğu, Hindistan’ın en uzun doğal ve halka açık plajı olan Marina Plajından geçerek otelimize geleceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
4.GÜN
MUMBAI - COCHIN - ALLEPEY
Sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması ve yerel havayolları ile yapılacak olan Cochin uçuşumuz için havalimanına transfer. Cochin'e varış ve özel aracımız ile doğunun Venedik’i olarak adlandırılan Allepey'e hareket. Allepey, birbirine kanallarla bağlı bir bölge olup, ünlü tekne gezilerinin başlangıç noktasıdır. Burada tekne otelimize yerleşiyoruz. Kanallar ve nehirlerle dolu durgun sularda, nefes kesen doğal ortamı ile muhteşem bir geziye başlıyoruz. Öğle yemeğini teknede alıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme teknede.
5.GÜN
ALLEPEY - COCHIN
Teknedeki sabah kahvaltısının ardından Kerala eyalatinin en büyük şehri Cochin’e hareket. Hint Yarımadası’nın güney batısında yer alan ve “Tanrı’nın Ülkesi” olarak adlandırılan nefis doğal güzellikleri ile ünlü Kerala eyaletinin Cochin şehri bir zamanlar batılı ülkelerin Hindistan’a giriş kapısı ve baharat ticaretinin merkezi olarak kabul görüyordu. Şehir, ünlü kaşif ve denizci Portekizli Vasco De Gama tarafından bilinmektedir. Kendisi de burada St. Francis kilisesinde toprağa verilmiştir. Ünlü kaşif, Avrupa’dan Hindistan’a giden ilk kişi olmuştur. Hindistan’a yaptığı son seferde, bu şehirde hayata gözlerini yummuş ve St. Francis Kilisesi’nde toprağa verilmiştir. Ardından Mattencherry Sarayı (Hollanda Sarayı) görülecektir. Cochin Maharajaları’nın portrelerinin, kıyafetlerinin, mücevherlerinin yanısıra 17. Yüzyıl’dan Hindu Mitoloji canlandırma ve tasvirlerinin sergilendiği müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Uluslar topluluğuna ait en eski Yahudi Sinagogu’da Kochi şehrinde bulunur; 1568 yılında inşaa edilmiş, 1662 yılında Portekizliler tarafından yıkılmış ve 1664 yılında Hollandalılar tarafından tekrar yapılmıştır. Sinagogun iç dizaynı Çin’den getirilen çiniler ile döşenmiştir ve her bir çini diğerlerinden farklıdır. Sinagogun iç mekanı 19. yüzyıl avizeleri ve pirinçden minber ile döşenmiştir. Ayrıca ünlü Çin balıkçı ağları bölgenin görülmesi gereken yerlerindendir. Sahil boyunca uzanan, uzun ve kalın ağaç kütükler arasında, kepçe şeklinde gerilmiş bağlık ağlarının, mekanik bir kaldırçla denize bırakılıp, denizin içinden hızla çekilerek, balık avlanan bir sistemdir. Günümüzde bu sistem daha çok turistik bir gösteri halini almıştır. Şehir turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam, Kathalaki Dans gösterisini izleyeceğiz. Tüm dansçılar kostüm ve maskeler ile geleneksel müzikli bir gösteri yapmaktadır. Kathakali, Kerala eyaletinin 17.yy’dan beri oynanan, edebiyat, müzik, resim, dans, tiyatro sentezinden oluşan ve Hint Mitolosjine dayanan bi dans-drama sanatıdır. Oyuncular yüzlerini boyayarak, maske görünümü verirler. Geleneksel müzik enstrümanları eşliğinde oyuna devam edilir. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
6.GÜN
COCHIN - COLOMBO - SIGIRIYA
Sabah erken kahvaltısının ardından odaların boşaltılması ve Colombo uçuşumuz için havalimanına hareket. Colombo'ya varışımıza istinaden Sigiriya'ya hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde 5 mağaradan, 150 Budha figürü ve 15 metrelik Budha Heykelini içinde barındıran ve Kral Walagambahu tarafından yaptırılan, Sri Lanka'nın en etkileyici Dambulla Mağara Tapınağı'nı geziyoruz. Gezimizin ardından Sigiriya'daki otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
7.GÜN
SIGIRIYA - MATALE - KANDY
Sabah kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde bulunan, binlerce yıllık geçmişiyle günümüzde hala ayakta olan ünlü Sigirya Kalesi'ne çıkıyoruz. Sonrasında Kandy'ye hareket. Yol üstünde Matale'de "Baharat Bahçesi'ni ziyaret edeceğiz. Sri Lanka çay ve baharat ülkesi olarak bilinmekte olup, burada değişik baharatlar satın alabileceksiniz. Ardından yaklaşık bir saat yolculukla Kandy’e transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
9.GÜN
KANDY
Kahvaltımızın ardından şehir turumuza başlıyoruz. 1815’e kadar son Sinhalese Krallığı'nın başkenti olan Kandy şehir turunda; Sanat ve El İşleri, Pazar Alanı, Mücevher Müzesi'ni geziyoruz. Daha sonra, Tooth Relic Tapınağı ziyaret edilecek yerler arasındadır. Bu tapınağa erkekler veya kadınlar şort veya kısa etek ile giremez. Bu tapınak sadece Sri Lanka'lılar için değil, tüm Budist'ler için önem taşımaktadır. Çünkü Budha'nın bir dişi bu tapınakta saklanmaktadır. Sonrasında muhteşem ve farklı dans ve müzikleri ile geleneksel Kandy Kültürel Show’u izleyeceğiz. Devamında otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
9.GÜN
KANDY - PINNAWELA - NEGOMBO
Sabah kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve Negombo'ya hareket. Yaklaşık 3,5 saat sürecek yolculuğumuzda, yol üstündeki, dünyadaki tek fil yetimhanesi olan Pinnawala'ya uğrayacağız. Bu yetimhaneyi gezip, bilgi aldıktan sonra Negombo'daki otelimize transfer. Odalara yerleşme ve serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
10.GÜN
NEGOMBO
Sabah kahvaltısının ardından panoramik şehir turumuzu yapıyor, ünlü ülkenin ikinci büyük balıkçı pazarını geziyoruz. Burada yüzlerce çeşit, belki de daha önce hiç görmediğiniz deniz ürünü ve balığı görebileceksiniz. Sonrasında serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
11.GÜN
NEGOMBO - COLOMBO - İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından, odaların boşaltılması ve başkent Colombo'ya hareket. Turumuzda yerel çarşı ve ticaret alanı Pettahmarket, tarihi Wolfendhal Kilisesi, Bandaranaike Memorial International Konferans Salonu, Yeni Meclisi Jayewardenepura, Colombo Müzesi, Independence Meydanı, Budist ve Hindu Tapınakları görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından Colombo havalimanına hareket. Paraport ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK731 tarifeli seferi ile saat 21:30'da İstanbul'a hareket. Gece uçak yolculuğu.
12.GÜN
İSTANBUL
Saat 06:35’de İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

** Promosyon turlarımızda misafirlerimiz tarafından iptal ve değişiklik yapılamaz. Lütfen satın aldığınız turun satış sözleşmesine dikkat ediniz.
** Promosyon turlarımızda otel mesafeleri şehir merkezlerine uzaktır.  
** Misafirlerimizden gelen talepler doğrultusunda bir program için 2 farklı otel kategorisi açılabilmektedir. Bu programların rehberi ve kullanılan otobüsleri ortaktır.
** Trp odalar otellerin müsaitliğine bağlı olup, oteller tarafından konfirme edilmemesi durumunda oda tipi değiştirilmelidir. Bu durumda oluşacak Single oda farkı misafirlerimizden talep edilir. Trp odalarda 3.yataklar ek yatak veya sofa bed olup, standart yataklardan küçüktür. Trp odalarda 3 ayrı yatak garantisi bulunmamakta olup, odalar standart odalardan küçüktür.  
** Programımız grup programı olup, otellerden grup rezervasyonları yapılmaktadır. Grup continental kahvaltılarının içeriği münferit kahvaltıların içeriğinden farklı olabilir. Gidilen ülkelerdeki otellerde alınacak olan kahvaltıların içeriği Türk kahvaltısı değildir. Grup kahvaltıları bazı ülkelerin otellerinde ayrı salonda verilmektedir.
** Çocuk indirimleri, 2 yetişkin ile aynı odada kalmaları halinde geçerlidir.
** Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg.’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilen ülkelerdeki iç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Prontotour’un sorumluluğunda değildir.
** Prontotour, misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı kurum olup, herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluğun vize vermemesi veya red vermesi Prontotour’un sorumluluğunda değildir. Programlarımızdaki vize durumları Türkiye Cumhuriyeti pasaportları bazında verilmektedir. Başka ülke pasaportuna sahip misafirlerimizin vize durumlarını konsolosluklardan ve/veya Prontotour vize departmanımızdan kontrol edilmelidir.
** Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz.
** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılımı ile geçerlidir. 20 kişinin altındaki katılımlarda, maliyetlerden dolayı oluşacak farklar satış fiyatına yansıtılır. Fiyat farkı tur öncesinde rehberimizin tarafından bilgilendirilir. Ekstra turların günleri müze ve ören yerlerinin kapalı olma durumunda, gidilen bölgedeki oluşabilecek olağanüstü hal veya hava koşulları sebebiyle günleri değiştirilebilir.
** Otellerde genellikle check in saati 14:00 (bazı ülkelerde 15:00’dır), check out saati 10:00’dur. (bazı ülkelerde 09:00’dur)
** Turlarımızda yer alan iç hat uçuşlarının saatleri değişebilir. Final saat ve havayolu bilgisi turdan 48 saat önce teğit edilmelidir. Ara uçuş saatlerine göre programın içeriğinde değişiklik yapılabilir.
** Rehberimiz, turlarımızın içeriğine bağlı kalarak, şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir.
** Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak, minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden misafirlerimiz, ülke pasaport polisleri tarafından, ülkeye alınmama durumu ile karşılaşabilir. Ayrıca, yırtık, hasar görmüş pasaportlar sınır polisleri tarafından kabul edilmeyebilir.
** Panoramik şehir turları müze ve ören yerleri girişleri içermemekte olup, şehir hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.
** Cep telefonlarınızı yurtdışında kullanabilmek için Türkiye’den ayrılmadan önce, telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını hat firmanızdan kontrol ediniz.
** Uçaksız olarak gruba dahil olan misafirlerimizin, bir başka uçak ile gruba katılmaları durumunda,  grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır.
** Kayıt esnasında, pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.
** Uçak biletlerini milleri ile upgrade etmek isteyen misafirlerimiz ancak biletleri kesildikten sora Türk Hava Yolları uçuşunda müsaitlik olduğu takdirde upgrade işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ancak programlarımızdaki uçak yerleri grup yerleridir. Grup biletleri turun hareketinden birkaç gün önce kesilir.
** Programlarda belirtilen uçuş saatleri THY ve diğer yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun yurt içi veya yurtdışı iç hat uçuşlarını / bağlantılarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.
** Programda belirtilen ülkelerarası ve iç hatlarda uçulacak olan havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları artabilir ve saatler değişkenlik gösterebilir. Bu durumda Prontotour sorumlu tutulamaz.
** Programda verilen yol mesafeleri resmi KM mesafeleridir. Ancak trafik, hava şartları, yol çalışmaları, gidilen ülkenin coğrafi konumu ve yol şartları gibi durumlar ile karşılaşıldığında verilen yaklaşık süreler değişebilir.
** Prontotour force majeur veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
** Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karara istinaden tüm uçuşlarda sıvı kısıtlamaları başlamıştır. Lütfen uçakta yanınıza alacağınız el bagajınızı bu kurallara göre hazırlayınız. http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1687-sivi-kisitlamalari-ile-ilgili-duyuru
** Seyahat Sağlık Sigortası yaptırdığınız takdirde lütfen sözleşmenizin kopyasını yanınıza alınız.

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN