BÜYÜK KARADENİZ BATUM TURU (1 HAFTA)

BÜYÜK DÜNYA’YI KEŞFEDİN!

Tura Genel Bakış

1.GÜN
Gaziantep Kalkış Günü
Cuma Saat 21.00 de Celal Doğan Parkından hareket ederek gece yolculuğuna lüks otobüsümüzle turumuza başlıyoruz. Araç içi sıcak soğuk içecek ve ikramlarımız ile seyahatimiz yaklaşık 9 saat sürecektir
2.GÜN
Amasya-Mumyalar müzesi-Samsun-Amissos Hazineleri-İlk Adım Anıtı Kurtuluş Parkı-Bandırma Vapuru
Cumartesi Sabah saatlerinde Amasya’ya ulaşıyor ve Şehzadeler kenti Amasya’yı tanımaya başlıyoruz. Gezimize,1865 yılında yaptırılan klasik bir Osmanlı konağı olan Hazeranlar Konağı ile programımıza başlıyoruz. Sonrasında Yeşilırmak kenarına yapılan nehrin üzerine doğru duran Yalı Boyu Evlerininiz cumbalarını izliyoruz. Ardından sultan II. Bayezid adına 1485 yılında yapılan içinde camii, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan Sultan II. Bayezid Külliyesini geziyoruz. Buradan Burma Minareli Camii ve şehzadeler parkı geziyoruz. İçinde İlhanlılar döneminde kalma 6 adet mumyanın bulunduğu Amasya Müzesini ziyaret ediyoruz. Müze gezimiz sonrasında Helenistik dönme ait olduğuna inanılan ve mitoloji ’ye göre Ferhat’ın, Şirin’e kavuşmak adına dağları kazarak oluşturduğu ve bu adı taşıyan Ferhat ile Şirin Su Kanallarını ziyaret ediyoruz. Ardından Havza üzerinden milli mücadelenin bir kıvılcım olarak başladığı daha sonra tüm yurdu sardığı Samsun'a ulaşıyoruz. İlk olarak Bandırma vapurunun birebir ölçülerdeki maketinin bulunduğu Kurtuluş parkına gidiyoruz. Balmumu heykelleri ve dönem yansımaları eşliğinde gezilerimizi tamamladıktan sonra Atatürk’ün 18 silah ve kader arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımı attığı yer olan tütün iskelesi ve ilk adım anıtlarını ziyaret ediyoruz. Bu alanlarda vereceğimiz serbest zamanlar sonrası Samsun arkeoloji ve etnografya müzesine ulaşıyoruz.Buradaki gezimiz esnasında Amisos hazineleri ve taban mozaikleri dikkat çeken arkeolojik eserler arasında. Ardından Samsun'da bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğini otelimizde alıyoruz. Konaklama: 4 yıldızlı otel / Samsun Günün Restoranı ve lezzeti: Amesia Mutfağı, Güveçte Kurusu, Baklalı yaprak sarması, Amasya bamyası, mantı (ekstra)
3.GÜN
Ordu-Boztepe-Giresun-Trabzon-Sümela manastırı-Zigana
Pazar Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Yeşilırmak, Çarşamba, Ünye ve Fatsa üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Şehir merkezini görerek deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe'ye ulaştığımız zaman göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecek. Harika görüntüler eşliğinde vereceğimiz çay kahve molası sonrasında kirazın anavatanı, Fındığın başkenti olarak bilinen Giresun'a ulaşıyoruz. Giresun’da sizleri kaleye çıkartıyoruz. Topal Osman anıtı ve surları gördükten sonra Fındık alışverişimizi de yaparak Görele, Beşikdüzü ilçeleri üzerinden Trabzon’a ulaşıyoruz. Atatürk köşkü gezisi ve Ayasofya gezileri ardından Akçaabat ilçesinde meşhur köfte menülü öğle yemeğimizi aldıktan sonra Altındere vadisine ilerliyoruz. Milli Park sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek (Manastır da restorasyon çalışmaları devam etmesi durumunda manastır anlatımları giriş kapısında yapılır) meşhur Hamsi köy sütlacının tadına bakıp Zigana dağını gördükten sonra Sürmene'de bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Konaklama: yayla otelleri / Sürmene Günün Restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, laz böreği (Ekstra) Alışveriş Noktaları: Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari
4.GÜN
Çay Fabrikası - Haldizen Vadisi- Uzungöl - Karaster ve Lustra Yaylaları - Ayder
Pazartesi Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Sürmene ilçesinin keskinliği ile ünlü bıçak alışverişi ardından Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz ardından Of, Çaykara üzerinden 1090 metre Solaklı deresi üzerinden Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından Uzungölde dolaşıyoruz. Burada aracımıza binerek bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder'e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkanlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Fırtına deresi kenarında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği, konaklama ve yöresel Karadeniz gece eğlencesi otelimizde. Konaklama: Yayla otelleri / Fırtına Vadisi Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler restorant, Alabalık saç kavurma, kuymak (Ekstra) Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, Yöresel dokumalar, Sürmene çay fabrikası.
5.GÜN
Fırtına vadisi-Zil kale-Hopa-Batum-Sanat Müzesi- Katedral
Salı Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde Rafting yapabilir (50.TL), Rafting yapmak istemeyen misafirlerimiz de dilerse bir kartal yuvası konumundaki Zil Kale gezisi ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler. (Eksta 40 TL). Fırtına vadisi gezilerimizi tamamladıktan sonra Fırtına deresi kenarındaki Muhlama ve Laz böreği ile harmanlanmış yöresel yemeğimizi almamızın ardından Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece Nüfus cüzdanlarımız ile gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı buluyoruz. sonra Sarp sınır kapısından giriş yaparak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Konaklama: Paluri Otel / Hopa Günün Restoranı ve Menüsü: Fırtına Deresi Pınar Alabalık, Lahana çorbası, Alabalık tava veya Izgara, Muhlama (Ekstra)
6.GÜN
Borçka-Karagöl-Artvin-Tortum şelalesi-Erzurum
Çarşamba Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında %95 ‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek Karçal dağlarının eşsiz manzaraları eşliğinde deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan, çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka'ya geri dönüyoruz. Aracımıza binerek yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla eski ismi Livane olan Artvin'e ulaşıyoruz. Yamaçlara kurulmuş bir yerleşim düzeni olan Artvin'de ülkemizde bulunan en büyük Atatürk heykelini görerek şehri tanıdıktan sonra Tortum şelalesini görüyor ve Erzurum'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Konaklama: Dedeman Dedeman otel / Erzurum Günün Restoranı ve lezzeti: Artvin koru restoran, Nişoşlu yoğurt çorbası, Silor, Motrella (Ekstra)
7.GÜN
Erzurum-Gaziantep'e dönüş günü
Perşembe Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Erzurum'u tanımaya başlıyoruz. Ulu Cami, Tarihi Erzurum Konağı, Üç Kümbetler, (restorasyon da olduğu için dışarıdan görebildiğimiz) Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi gezilerinin ardından Gaziantep'e yolculuğumuz başlıyor. Akşam saatlerinde sizi aldığımız noktaya bırakırken bir sonraki turlarımızda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

Ücretsiz Aktiviteler

• 5 gece yarım pansiyon otel konaklaması ( 5 Akşam Yemeği 5 Sabah Kahvaltısı)

• Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri

• Son Model araçlar ile ulaşım

• otobüs içi ikram ve hizmetleri

• TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası

• Müze ve öğren yerleri giriş ücretleri

Ücretli Aktiviteler

• Öğle yemekleri

• Yemeklerde alınacak içecekler

• Yurt dışı çıkış harcı ( 15TL )

• Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler

 

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN