BÜYÜK KARADENİZ BATUM TURU (3 GECE, 5 GÜN)

BÜYÜK DÜNYA’YI KEŞFEDİN!

Tura Genel Bakış

1.GÜN
Gaziantep Kalkış Günü
Saat 20.00 de Celal Doğan Parkından hareket ederek gece yolculuğuna lüks otobüsümüzle turumuza başlıyoruz. Araç içi sıcak soğuk içecek ve ikramlarımız ile seyahatimiz yaklaşık 9 saat sürecektir.
2.GÜN
Ordu-Boztepe-Giresun-Trabzon-Sümela manastırı-Zigana
Sabah alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Yeşilırmak, Çarşamba, Ünye ve Fatsa üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Şehir merkezini görerek deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe'ye ulaştığımız zaman göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecek. Harika görüntüler eşliğinde vereceğimiz çay kahve molası sonrasında kirazın anavatanı, Fındığın başkenti olarak bilinen Giresun'a ulaşıyoruz. Giresun’da sizleri kaleye çıkartıyoruz. Topal Osman anıtı ve surları gördükten sonra Fındık alışverişimizi de yaparak Görele, Beşikdüzü ilçeleri üzerinden Trabzon’a ulaşıyoruz. Atatürk köşkü gezisi ve Ayasofya gezileri ardından Akçaabat ilçesinde meşhur köfte menülü öğle yemeğimizi aldıktan sonra Altındere vadisine ilerliyoruz. Milli Park sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırına ulaşıyoruz. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek (Manastır da restorasyon çalışmaları devam etmesi durumunda manastır anlatımları giriş kapısında yapılır) meşhur Hamsi köy sütlacının tadına bakıp Zigana dağını gördükten sonra Sürmene'de bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Konaklama: yayla otelleri / Sürmene Günün Restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, laz böreği (Ekstra) Alışveriş Noktaları: Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari
3.GÜN
Çay Fabrikası - Haldizen Vadisi- Uzungöl - Karaster ve Lustra Yaylaları - Ayder
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Sürmene ilçesinin keskinliği ile ünlü bıçak alışverişi ardından Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz ardından Of, Çaykara üzerinden 1090 metre Solaklı deresi üzerinden Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından Uzungölde dolaşıyoruz. Burada aracımıza binerek bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder'e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkânlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Fırtına deresi kenarında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği, konaklama ve yöresel Karadeniz gece eğlencesi otelimizde. Konaklama: Yayla otelleri / Fırtına Vadisi Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler restorant, Alabalık saç kavurma, kuymak (Ekstra) Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, Yöresel dokumalar, Sürmene çay fabrikası.
4.GÜN
Fırtına vadisi-Zil kale-Hopa-Batum-Sanat Müzesi- Katedral
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde Rafting yapabilir (50.TL), Rafting yapmak istemeyen misafirlerimiz de dilerse bir kartal yuvası konumundaki Zil Kale gezisi ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler. (Eksta 40 TL). Fırtına vadisi gezilerimizi tamamladıktan sonra Fırtına deresi kenarındaki Muhlama ve Laz böreği ile harmanlanmış yöresel yemeğimizi almamızın ardından Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece Nüfus cüzdanlarımız ile gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı buluyoruz. sonra Sarp sınır kapısından giriş yaparak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Konaklama: Paluri Otel / Hopa Günün Restoranı ve Menüsü: Fırtına Deresi Pınar Alabalık, Lahana çorbası, Alabalık tava veya Izgara, Muhlama (Ekstra)
5.GÜN
Borçka-Karagöl-Artvin-Tortum şelalesi
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında %95 ‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek Karçal dağlarının eşsiz manzaraları eşliğinde deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan, çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka'ya geri dönüyoruz. Aracımıza binerek yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla eski ismi Livane olan Artvin'e ulaşıyoruz. Yamaçlara kurulmuş bir yerleşim düzeni olan Artvin'de ülkemizde bulunan en büyük Atatürk heykelini görerek şehri tanıdıktan sonra Tortum şelalesini görüyor Gezilerinin ardından Gaziantep'e yolculuğumuz başlıyor. Akşam saatlerinde sizi aldığımız noktaya bırakırken bir sonraki turlarımızda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

TUR PAKETİNE DAHİL OLAN Aktiviteler:

• 3 gece yarım pansiyon otel konaklaması ( 3 Akşam Yemeği 3 Sabah Kahvaltısı)

• Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri

• Son Model araçlar ile ulaşım • otobüs içi ikram ve hizmetleri

• Tursab zorunlu seyahat sigortası

 

TUR PAKETİNE Aktiviteler:

• Öğle yemekleri

• Yemeklerde alınacak içecekler

• Yurt dışı çıkış harcı ( 15TL )

• Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler

 

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN