Büyük Karadeniz Turu (7 Gün 5 Gece)

Tura Genel Bakış

Her Cuma Çıkışlı.GÜN
Karadeniz
Büyük Karadeniz Turu (5 Gece 7 Gün)

Turun Adı

:

BÜYÜK KARADENİZ TURU

Gezi Süresi

:

5 Gece 7 Gün

Ulaşım

:

Lüks Araçlar

 

 1. GÜN - CUMA

 Gaziantep Kalkış Günü

Gezimizin ilk günü Saat 22.00 de lüks aracımızla Celal Doğan Parkından hareket ederek turumuza başlıyoruz. Araç içi sıcak, soğuk içecek ve ikramlarımız ile seyahatimiz yaklaşık 9 saat sürecektir.

 

 1. GÜN - CUMARTESİ

Amasya-Ferhat Şirin - Mumyalar müzesi-Samsun-Amissos Hazineleri-İlk Adım Anıtı Kurtuluş

 Parkı-Bandırma Vapuru

Sabah saatlerinde Şehzadeler kenti Amasya’ya ulaşıyoruz. Gezimize, Helenistik döneme ait olduğuna inanılan ve mitoloji ye göre Ferhat’ın, Şirin’e kavuşmak adına dağları kazarak oluşturduğu ve bu adı taşıyan Ferhat ile Şirin Su Kanallarını ziyaret ediyoruz. Daha sonra 1865 yılında yaptırılan klasik bir Osmanlı konağı olan Hazeranlar Konağı geziyoruz. Yeşilırmak kenarına yapılan nehrin üzerine doğru duran Yalı Boyu Evlerin cumbalarını izliyoruz. Ardından sultan II. Bayezid adına 1485 yılında yapılan içinde camii, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan Sultan II. Bayezid Külliyesini geziyoruz. Buradan Burma Minareli Camii ve şehzadeler parkını geziyoruz. İçinde İlhanlılar döneminden kalma 6 adet mumyanın bulunduğu Amasya Müzesini ziyaret ediyoruz. Müze gezisi ardından Havza üzerinden milli mücadelenin bir kıvılcım olarak başladığı daha sonra tüm yurdu sardığı Samsun'a ulaşıyoruz. İlk olarak Bandırma vapurunun birebir ölçülerdeki maketinin bulunduğu Kurtuluş parkına gidiyoruz. Balmumu heykelleri ve dönem yansımaları eşliğinde gezilerimizi tamamlıyoruz. Atatürk’ün 18 silah ve kader arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımı attığı yer olan tütün iskelesi ve ilk adım anıtlarını ziyaret ediyoruz. Sonrasın da Samsun arkeoloji ve etnografya müzesine ulaşıyoruz. Buradaki gezimiz de Amissos hazineleri ve taban mozaikleri dikkat çeken arkeolojik eserler arasında yer almaktadır. Ardından Samsun'dan hareket ederek Yeşilırmak, Çarşamba, Ünye ve Fatsa üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Ordu’daki 5 yıldızlı otelimize geçiyoruz.

 

Konaklama: Radisson blu 5* / Ordu (v.b)

Günün Restoranı ve lezzeti– Öğle yemeği: (Ekstra)

 

 1. GÜN – PAZAR

Ordu-Boztepe-Giresun-Trabzon-Sümela Manastırı

Sabah otelimizde açık büfe kahvaltımızı aldıktan sonra otelden ayrılıyoruz. Ordu şehir merkezini gören, deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe'ye ulaşıyoruz. Göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecektir. Harika görüntüler eşliğinde çay ve kahve molası veriyoruz. Sonrasında kirazın anavatanı, fındığın başkenti olarak bilinen Giresun'a ulaşıyoruz. Giresun’da kaleye çıkıyoruz. Topal Osman anıtı ve surları gördükten sonra Fındık alışverişimizi de yaparak Görele, Beşikdüzü ilçeleri üzerinden Trabzon’a ulaşıyoruz. Atatürk köşkü gezisi ve Ayasofya gezileri ardından Akçaabat ilçesinde meşhur köfte menülü öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Altındere vadisine ilerliyoruz. Milli Park sınırları içerisinde yer

 

alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırına ulaşıyoruz. Altındere vadisine hâkim, Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan, manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal yazma bölümlerini gezdikten sonra aracımıza geçiyoruz. Sürmene'de bulunan, muhteşem manzarasıyla bütün şehri doyasıya seyredebileceğimiz otelimize ulaşıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Not: (Manastır da restorasyon çalışmaları devam etmesi durumunda manastır anlatımları giriş kapısında yapılır) Sürmene'de bulunan otelimize ulaşıyoruz.

 

Konaklama: Zarha Resort otel / Sürmene (Zarha Dağı Yayla Oteli) (v.b)

Günün Restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, laz böreği (Ekstra) Alışveriş Noktaları: Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari

 

 1. GÜN - PAZARTESİ

 Çay Fabrikası- Haldizen Vadisi- Uzungöl- Karaster ve Lustra Yaylaları- Fırtına vadisi -Zil kale Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası, Of - Çaykara - Solaklı deresi üzerinden 1090 metre yükseklikte ki Uzungöl'e ulaşıyoruz. Rehberimizin anlatımı sonrasında, minibüsler ile Uzungöl’ü yukarıdan kuş bakışı görebileceğiniz doğa harikası Karaster ve Lustra Yaylalarını geziyoruz.(Ekstra) Yayla’ya çıkmak istemeyen misafirlerimiz, dinlendirici doğası eşliğinde Uzungöl etrafında çay/kahve keyfi yapabilir, serbest zaman içerisinde bisiklet turu yaparak güzel vakit geçirebilirler. Buradan Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan  çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayının soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağız. Ardından keskinliği ile ünlü sürmene bıçakçısından alışveriş imkânı bulacağımız dükkâna geçiyoruz. Alışveriş ten sonra sahilde meşhur Sürmene Pidecisinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası Rize’ye doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışveriş merkezini ziyaret ediyoruz. Sonrasın da ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına Vadisini gezmeye başlıyoruz. Burada Arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde Rafting ve zipline yapabilirler. Rafting yapmak istemeyen misafirlerimiz de rehberimizle beraber bir kartal yuvası konumundaki Zil Kale gezisi ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler. (Ekstra) Ardından Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder Yaylası’na ulaşıyoruz. Ayder yaylası meydanında bulunan ve bölgenin en iyilerin den olan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği, konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Ümit Otel / Ayder (v.b)

Günün Restoranı ve lezzeti: Yılmaz Pide, Serender Pide vb. (Ekstra)

Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, İki Çay Fabrikası, Sürmene bıçakçısı.

 

 1. GÜN - SALI

Ayder- Gelintülü şelalesi -Hopa-Batum-Sanat Müzesi- Katedral

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Gelin tülü şelalesi ve Kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkânlarda alışveriş yapabileceğiniz ve doğa yürüyüşleri için serbest zaman veriyoruz. Süre bitiminde aracımıza binerek Fırtına deresi kenarından Hopa’ya Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece yeni nüfus cüzdanlarımız ile gümrük kapısından geçiyoruz. Karadeniz’in Gürcistan tarafında bekleyen aracımıza binerek gezilerimize başlıyoruz. Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-Sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir merkezinde alacağımız öğle yemeği sonrası vereceğimiz serbest zamanda yörenin meşhur Gürcü ürünlerinden tatma ve alışveriş imkânı buluyoruz. Sonra Sarp sınır kapısından aracımıza binerek yaklaşık bir saatlik yolculukla eski ismi Livane olan Artvin'e ulaşıyoruz. Yamaçlara kurulmuş yerleşim düzeni olan Artvin merkez de bulunan,  Artvin’in en iyisi otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Grand Artvin Otel / Artvin (v.b)

Günün Restoranı ve Menüsü: Alabalık, Tava veya Izgara. (Ekstra)

 

 1. GÜN - ÇARŞAMBA

 Borçka-Karagöl-Artvin-Tortum Şelalesi

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltıdan sonra otelden ayrılıyoruz. Ülkemizin en büyük Atatürk heykelini görerek Artvin ilimizi tanımaya başlıyoruz. Ardından %95 ‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin Çevresini geziyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek Karçal dağlarının eşsiz manzaraları eşliğinde Karagöl’e ulaşıyoruz. Karagöl, deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte, çevresi yağmur ormanlarına benzeyen eko sisteme sahip doğa harikasıdır. (Ekstra)Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka'ya geri dönüyoruz. Araç değiştirmeden Türkiye'nin en yüksek cam terasına gidiyoruz. Bu noktadan muhteşem manzaraları ve Borçka baraj gölünü de keyifle seyredip harika panoramik fotoğraflar çekebileceğiz. Sonrasında Aracımızla Artvin’e geçerek burada kısa bir serbest zaman veriyoruz. Ardından Türkiye’nin en yüksek şelalesi olan Tortum şelalesine doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından şelale’ye ulaşıyoruz. Gezi ve fotoğraf çekimlerinden sonra Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Erzurum'da palandöken kayak merkezinde bulunan 5 yıldızlı otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Dedeman palandöken 5*- Polat Resort Erzurum otel 5* / Erzurum (v.b)

Günün Restoranı ve lezzeti: Artvin koru restoran, Nişoşlu yoğurt çorbası, Silor, Motrella (Ekstra)

 

 1. GÜN - PERŞEMBE

Erzurum – Çifte minareli medrese –Ulu cami - Gaziantep'e dönüş günü

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Erzurum'u tanımaya başlıyoruz. Ulu Cami, Tarihi Erzurum Konağı, Üç Kümbetler, (restorasyon da olduğu için dışarıdan görebildiğimiz) Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesini geziyoruz. Ardından serbest zaman vererek Erzurum çarşısında alışveriş imkânı buluyoruz. Öğle yemeğini Erzurum’un meşhur cağ kebapçısında alıyoruz. Sonrasında Gaziantep’e doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yol güzergahı Elazığ ve Malatya üzerinden geçerek akşam saatlerinde saat 22:00 civarında aldığımız noktaya bırakırken bir sonraki turlarımızda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

HOŞÇAKALIN…

 

ÜCRETSİZ AKTİVİTELER

 • 5 Gece Yarım Pansiyon Otel Konaklaması
 • 5 Akşam Yemeği 5 Sabah Kahvaltısı
 • Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri
 • Son Model Araçlar ile Ulaşım
 • Otobüs İçi İkram Hizmetleri
 • TÜRSAB Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 

ÜCRETLİ AKTİVİTELER

 • Öğle Yemekleri
 • Yemeklerde Alınacak İçecekler
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı
 • Programda Ekstra Olarak Belirtilen Gezi ve Aktiviteler
 • Kişisel Harcamalar

 

 

NOTLAR:

 

 • Kredi kartına 9 taksit yapılabilmektedir. Taksit sayısı kartın bankasına göre değişebilmektedir.
 • Çocuk ücretleri iki yetişkin yanında geçerlidir.
 • Turlarımız her hafta kesin çıkışlıdır. Misafir sayısına bakılmaksızın çıkış yapılacaktır.
 • Turlarımıza yalnız bay misafir kabul
 • Gürcistan sınır kapısında nüfus cüzdanı ile geçiş yapılmaktadır. Ancak kimliklerin yeni ve

deforme olmaması şarttır. 18 yaşından küçük misafirlerimizin muhakkak surette velilerin den noter onaylı muvafakat almaları zorunludur

 • Mücbir sebepler den dolayı otel değişiklikleri yapılabilir. Ancak değişiklik yapılan otel kesinlikle muadil kalite de otel olacaktır.
 • Rehber, tur sırasında hava muhalefeti ve diğer mücbir sebeplerden dolayı program da değişikliğe gidebilir.
 • Tur başlamadan önce ve tur sırasında doğal afet, terör, sokak hareketleri ve benzeri olaylardan dolayı operasyonu yapan acente tur veya turları iptal etme hakkına
 • Dönüş tarihinde 28 hafta (7 aylık) ve üzeri olan hamileler paket tura kanunen katılamazlar.

Ancak, doktordan alınacak “seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. (Doktor raporu tarihi 7 günden eski olamaz) Hamilelik döneminin 36 hafta (9 aylık) ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine kanunen izin verilmez.

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN