Diyarbakır & Mardin Turu

Turun Adı

:

DİYARBAKIR & MARDİN TURU

Gezi Süresi

:

1 GECE 2 GÜN

Ulaşım

:

LÜKS ARAÇLAR

Konaklama

:

5* MATİAT OTEL

     

 

Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece 00:00’da Celal Doğan Parkında & Üniversite Meydanında buluşarak 01:00’da Diyarbakır’a gece yolculuğu yapmak üzere eğlenceli seyahatimize başlıyoruz.

 

 1.GÜN CUMARTESİ

Diyarbakır – Hasanpaşa hanı - Surlar – Malabadı köprüsü – Hasankeyf – Midyat - Telkari Pazarı-Konuk evi

 

Sabah saatlerinde Diyarbakır’a şehir merkezinde, tarihi Hasanpaşa Hanı’na varıyoruz. Burada bizler için özel olarak hazırlanmış olan meşhur KAHVALTICI KADRİ USTA’da sabah kahvaltımızı alıyoruz. Afiyetle yediğimiz Kahvaltı sonrası hemen karşımızda bulunan ve İslam âleminde 5. büyük haremi şerif olarak ün kazanan Diyarbakır Ulu camisini geziyoruz. Daha sonra Diyarbakır surlarının en önemli burcu olan Keçi Burcuna çıkıp buradan Diyarbakır’ı keyifle izledikten ve on gözlü köprüyü fotoğrafladıktan sonra Diyarbakır-Batman karayolu üzerinde 1147 yılında Artukoğulları döneminde inşa edilmiş olan Malabadi köprüsüne uğrayarak kısa bir çay kahve molası veriyoruz. Ardından, Batman’a ulaşıyoruz. Yol üzerinde ham petrol kuyularını görerek yapımı devam eden Ilısu barajı ile sular altında kalacak olan erişilmez mağaralar anlamına gelen Hasankeyf’e varıyoruz. Restorasyon çalışmalarının devam ettiği, bu bakımdan bazı noktaların gezilemeyecek olması ihtimali bulunan Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Ulu Cami, Mağaralar gezimizi yaparak Kaleden inip El Rızk Caminin kalan tek parçası olan eşsiz minaresi ve Artuklu Fahrettin Karaaslan tarafından 1116 yılında yapılan orta çağın en büyük köprüsünü görerek küçük Mardin olarak adlandırılan dinler diyarı Midyat ilçesine ulaşıyoruz. Bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari pazarında vereceğimiz serbest zaman sonrası Sıla dizisinden hatırlayacağımız Midyat Konuk evi gezilerini gerçekleştiriyoruz. Ardından Midyat’ta bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: 5* MATİAT OTEL / MİDYAT

Alışveriş Noktaları: Midyat Telkari

Günün Restoranı ve lezzeti: Çömçe Restoran, Yöresel yemekler (Ekstra)

 

 2.GÜN PAZAR

Mardin-Kasımiye-Ulu Camii-DeyrulZaferan Manastırı-Dara antik kenti

 

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında bir başyapıt tadındaki müze kent Mardin’i tanımaya başlıyoruz. Burada ilk durağımız Mor Behrem Kırklar Kilisesi. Kilise görevlisinden alacağımız bilgilerin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binası geziyor, Şehidiye Camii ve Medresesi ziyaretimiz sonrası Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip aracımıza binerek, Kasımiye medresesine ulaşıyoruz. Selçuklu döneminde üniversite denginde eğitim veren bu olağan üstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamladıktan sonra rotamızı 1932 yılına kadar Dünya’daki Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırına çeviriyoruz. Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler sonrasında Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan Dara antik kentine gidiyoruz. İpekyolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntılarını, Ardından antik dönemde Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kulelerinin yapıldığını öğreneceğiz. kale (DarasAnastasiupolis), köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları inceleyeceğiz. Bu geziler sırasın da yöre halkı ile gireceğimiz ikili görüşmelerde bizlere Mezopotamya misafirperverliğinin inceliklerini sunma yarışlarını, hoşgörü ve sevginin bölgede ne derece güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayacaklardır. Bu güzel duyguların ardından Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz.

 

Eğlenceli yolculuğumuz sonrasında 22:00 sularında Gaziantep’e sizleri almış olduğumuz noktalara bırakıyoruz

 

Günün Restoranı ve lezzeti: Kaburga Restoran, içli köfte, kaburga dolması (Ekstra)

 

ÜCRETE DAHİLOLAN HİZMETLER

 • Yüksek model araçlar ile seyahat
 • Çevre gezileri
 • Bir gece 5* MATİAT Otel’de konaklama
 • İki sabah kahvaltısı (Açık büfe)
 • Bir akşam yemeği (Açık büfe)
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Türsab Seyahat Sigortası
 • Araç içi ikramlar

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • Yemeklerde alınan meşrubatlar
 • Son gün akşam yemeği

  

TUR NOTLARI

 • Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik
 • Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez. Tur sorumlusu grupların sağlık durumuna, uyumuna ve isteklerine göre yerleştirme
 • Otelimizde 5* olmak ve en az mevcut otel kadar iyi olmak kaydı ile değişim yapılabilir. Değişim olması durumunda misafirlerimizin onayına bilgisi
 • Müze Kart, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bir karttır. Müzekartı olanlar, bir yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan tüm müzelerde ve ören yerlerinde ücretsiz ziyaret hakkı kazanır.17 yaş altı kişiler için müzeler ücretsizdir. T.C. vatandaşıolmayan konuklarımıza müze kart maalesef verilememektedir. Tam müze kartı ücreti 40 TL, Öğrenci müze kartı ücreti 20 TL’dir.

 

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN