Gaziantep Tur Programı (3 Gün)

BÜYÜK DÜNYA’YI KEŞFEDİN!

Tura Genel Bakış

1.GÜN
Gaziantep
Sabah saatlerinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Gaziantep Havalimanına hareket ediyoruz. Gaziantep Havalimanına varış ve araçlarımızla Gaziantep şehir merkezine hareket ediyoruz. İsteğe bağlı olarak kahvaltı yapmayan misafirlerimize, Yöresel Gaziantep Kahvaltısı ile gezimize başlıyoruz. Katmer’i, Beyran’ı, Ciğer Kebabı, Kırma Yeşil Zeytini, Antep Peyniri ve diğer muhteşem lezzetleri ile yöresel Gaziantep Kahvaltısının ardından dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak yapılan Zeugma Mozaik Müzesi gezisi, kahvaltı sonrası ilk durağımız olacak. Muhteşem Zeugma Mozaiklerinin mitolojik öyküleri ve tarihi ile müzemizi geziyoruz. Müze gezimizin ardından Gaziantep Kalesi altından başlayan Kültür Yolu’na gidiyoruz. Kültür Yolu üzerindeki Medusa Cam Eserler Müzesi, Gaziantep Kalesi içerisindeki Antep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, Hamam Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi gezilerimizin sonrasında öğle yemeğimizi UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı Listesine aldığı Gaziantep Mutfağı’nın doyumsuz lezzetlerini tadıyoruz. Yemek sonrasında gezimize Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Han, Alaüddevle Camii, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı’nı dolaştıktan sonra yorgunluğumuzu Tarihi Tahmis Kahvesi’nde Menengiç Kahvesinin ve Zahter Çayı’nın tadına bakarak atıyoruz. Akşam yemeğimiz öncesinde otelimize yerleşip dinleniyoruz. Akşam yemeğimiz Gaziantep Mutfağı’nın lezzetleri ile olacak. Konaklama Gaziantep’teki otelimizde.
2.GÜN
Gaziantep
Kahvaltı sonrası aracımıza binerek Gaziantep’i her şeyi ile yakından tanıyabileceğiniz Bayazhan Kent Müzesi’ne gidiyoruz. Şehrin maketi ile başlayan gezimiz, dünyadaki Gaziantep’e gönül vermiş Kardeş Şehirlerimiz ile sonlandırarak müze gezimizi tamamlıyoruz. Ardından Antep Savunması’nın en önemli cephelerinden olan Çınarlı Cephesi’nde, 6.317 şehit adına yapılan Şehitler Abidesi ve kahramanlıklarla dolu bir savunmanın yaşandığı alanları gördükten sonra hemen yanıbaşındaki Kendirli Gazi Kültür Merkezi’nde sinevizyon gösterisi ile Kurtuluş Savaşı’nda yaşanan duygulu anlara ortak olacaksınız. Ardından Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey Mahallesi’ni geziyoruz. Bazalt taş döşeli sokaklarda Eski Antep Evleri ve Sokaklarını gezerek eski Antep’i yaşıyoruz. Dar sokaklar içerisindeki bir vaha gibi karşımıza müzeler sokağındaki Atatürk Anı Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Oyun ve Oyuncak Müzesi gezerek bilgiler aldığımız müzeler oluyor. Gezi sonrasında öğle yemeğimiz muhteşem Gaziantep Mutfağı’nın lezzetleri ile olacak. Yemek sonrası Gezimize devam ediyoruz ve 1892 yılında Ermeni Gregoryan Kilisesi olarak yapılan Valide Meryem (Surp Advadzadzin) Kilisesi, günümüzün Kurtuluş Camii olarak ibadete açık olan camisini gezip bilgiler alıyoruz. Ardından yine bir kilise olarak yapılan, günümüzde kültür-sanat merkezi olarak kullanılan Ömer Ersoy Kültür Merkezi’ni (Aziz Bedros Kilisesi) geziyoruz. Gezi sonrasında aracımızla eski Antep’ten yeni Gaziantep’e şehir turu yapıyoruz. Aracımızdan inmeden modern Gaziantep’i görüp bilgiler alıyoruz. Aracımız bizi eski Antep Evlerinin çok güzel restorasyonu ile yeniden hayat bulan Gaziantep’in köklü mahallesi Şehreküstü de oluşturulan Şehreküstü Konakları’nı gezerek bilgiler alıyoruz. Akşam yemeği öncesi dinlenmek için otelimize dönüyoruz. Gezimizi eşsiz ve ödüllü Gaziantep Mutfağı’ndaki lezzetler ile sonlandırıyoruz. Konaklama Gaziantep’teki otelimizde.
3.GÜN
Gaziantep
Kahvaltı sonrası otelimizden çıkış yapıyoruz ve aracımıza binerek Nizip ilçesi sınırları içerisinde kalan Belkıs/Zeugma Antik Kenti’ne hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde çok sayıda Antepfıstığı ve Zeytin Ağaçları görerek yaklaşık ¼’ü Fırat Nehri’nin suları altında kalan Belkıs/Zeugma Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Gaziantep şehir merkezindeki Zeugma Mozaik Müzesi’nde gördüğümüz mozaiklerin asıl yerinde kalan villaların zeminindeki mozaiklerini ve kalıntıları yerinde görüyoruz ve bilgiler alıyoruz. Zeugma gezimizin sonrasında Aracımıza binerek Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinin Fırat Nehri kıyısında koruma altındaki Kelaynak Kuşları Üretme İstasyonunu ziyaret ediyoruz. Nesilleri tükenmek olan ve koruma altındaki Kelaynak Kuşları’nın hüzünlü ama umutlu hayat hikayelerini dinleyerek gezimizi sürdürüyoruz. Ardından aracımızla yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla Güneydoğu Anadolu Bölgemizin Bodrum’u olan Saklı Cennet Halfeti’ye ulaşıyoruz. Halfeti’yi yukarıdan izleyip, Birecik Baraj gölü kıyısındaki ilçe merkezine devam ediyoruz. Halfeti’de teknemize binerek Doğu Anadolu Bölgesinin karlı dağlarının soğuk sularının aktığı Fırat Nehri üzerinde Hıristiyanlar için kutsal sayılan merkezlerden birisi olan Rumkale’yi bilgiler alıyoruz. Ardından teknemiz bizi Halfeti tarafında kalan ve barajın sularının yükselmesinden dolayı boşaltılan Savaşan Köyü’ne götürüyor. Köyün camisinin minaresinin suların üzerinde kalan görüntüsü ile hafızamıza işleyen muhteşem doğa ve tarih ile Halfeti’ye dönüyoruz. Halfeti’de Fırat Nehri’nin balığı ve yörenin lezzetli kebaplarının tadına doyamayacağınız bir öğle yemeği yiyoruz. Yemek sonrasında eşsiz lezzetler, muhteşem doğa ve kadim tarih bilgileri ile Gaziantep Havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Üç güne sığdırmaya çalıştığımız lezzet, tarih, doğa, kültür ve alışveriş turumuzun sonunda sizleri Gazi Şehrimizden uğurluyoruz.

Gaziantep tarihi ve turistik yerler bakımından olduğu gibi, Ortadoğu ülkeleri ile Türkiye arasındaki yolların kavşak noktası olduğu için dış ve iç turizmi hareketlidir. Gaziantep ilinde 100’e yakın kale, höyük, harabe, eski devirlere ait şehir kalıntıları, yüzlerce türbe, çeşitli devirlere ait çok sayıda cami vardır.

Gaziantep'i en keyifli şekilde tanıyabileceğiniz 3 günlük tur programımızın akışını aşağıda görüntüleyebilirsiniz...

BU TUR İÇİN
TEKLİF İSTEYİN